Kávové filtre - poznáte týchto 10 spôsobov, ako ich využiť v domácnosti okrem prípravy kávy?

Kávové filtre - poznáte týchto 10 spôsobov, ako ich využiť v domácnosti okrem prípravy kávy?
  • 17.04.2023
  • Michaela Kožáková

Kávičkári si bez kávy a kávových filtrov nevedia predstaviť ani jeden svoj deň. Vďaka nim získavame z kávy len to najlepšie. Filter slúži na to, aby kávu dokonale oddelil od jemnej kávovej usadeniny. Výsledná káva má preto lahodnejšiu chuť a je menej horká. 

Kávové filtre sa používajú aj na prípravu iných teplých nápojov, predovšetkým rôznych druhov čaju.

Vedeli ste však, že filtre na kávu môžete využiť aj inými spôsobmi? Napríklad pri upratovaní domácnosti. Aké ďalšie využitie majú kávové filtre v domácnosti? Kde všade ešte nájdu svoje uplatnenie?

Neprehliadni: Domáci gél na pranie: Ako si ho jednoducho vyrobiť?

1. Kávové filtre na čistenie okien a zrkadiel

Umývanie okien a leštenie zrkadiel asi nepatrí medzi tie najobľúbenejšie práce v domácnosti. Najmä vtedy, ak vám na ich povrchu zostávajú šmuhy. Vymeňte handričky či papierové utierky za kávové filtre. Vaše okná a zrkadlá sa budú lesknúť a navyše na nich nezostanú vlákna z handry a šmuhy.

2. Ochrana tanierov pred poškodením

Vezmite kávové filtre a umiestnite ich medzi taniere naukladané jeden na druhom. Takýmto spôsobom ich ochránite pred poškriabaním a rozbitím. Nielen pri kuchynských tanieroch, ale aj pri miskách či pohároch môžete takto predísť ich poškodeniu.

3. Kavové filtre na povrchy z nehrdzavejúcej ocele

Ako vyleštiť vodovodné batérie? Jednoducho – pomocou filtrov na kávu. Kávové filtre skvele poslúžia na vyleštenie vodovodných batérií a spotrebičov. Stačí, ak po klasickom vyčistení vašej chladničky z nezhŕdzavejúcej ocele vezmete papierový filter a jemnými pohybmi prejdete po jej povrchu. To isté platí i pre batérie.

4. Prevencia proti vlhkosti

Na dno liatinovej panvice umiestnite vrstvu kávových filtrov. Tie dokážu absorbovať prebytočnú vlhkosť a zabránia tvorbe hrdze. Za týmto účelom ich môžete použiť i v dielni na pomoc pri triedení zatúlaných skrutiek, klincov, matíc a svorníkov. Tieto súčiastky tak budete mať pekne usporiadané a navyše vám nebudú hrdzavieť.

Pozri aj: Zdraviu škodlivé plesne na stenách – ako sa ich účinne zbaviť?

5. Kávové fitre na vyleštenie topánok

Použite kávové filtre ako jednorazový aplikátor na vyleštenie kožených topánok alebo dokonca nábytku. Stačí na kávový filter dať trochu leštidla a krúživým pohybom rozotrieť po povrchu, kým sa leštidlo nevstrebe.

Nepríjemného zápachu z topánok sa môžete zbaviť tak, že do filtra na kávu dáte za dve lyžice sódy bikarbóny. Filter zviažte šnúrkou alebo gumičkou a nechajte ho cez noc v topánkach.

6. Filtračná vrstva na dne kvetináčov

Väčšina kvetináčov má otvory, vďaka ktorým odteká nadbytočná voda a korene rastlín tak nehnijú. Niekedy sú však otvory tak veľké, že cez ne okrem vody uniká aj substrát, ktorý zašpiní spodnú misku, čo nevyzerá veľmi pekne. 

Na dno kvetináča umiestnite kávový filter, ktorý zabráni vymývaniu substrátu, stále však zabezpečí odtekanie vody. 

Kávové filtre výborne poslúžia i na klíčenie semienok. Stačí ak do nich dáte semienka, zložíte ich, navlhčíte a uložíte do igelitového vrecka.

7. Pasca na ovocné mušky

Octomilky, vínne mušky či ovocné mušky sa vyskytujú v každej domácnosti. Môžete sa ich však zbaviť jednoduchým trikom – pripravte si pascu na tento otravný hmyz. Čo budete potrebovať:

  • pohár (najlepšie zavárací)
  • kávový filter
  • 1 šálku octu
  • 1/2 šálky vody
  • 2 kocky cukru
  • 2 polievkové lyžice saponátu na riad

Do pohára dajte cukor s vodou a miešajte až kým sa cukor neroztopí. Pridajte ocot a saponát a znova dôkladne premiešajte. Roh kávového filtra odstrihnite a umiestnite ho do pohára. Pascu položte na miesto, kde sa najviac vyskytujú ovocné mušky.

8. Mokré škvrny na koberci

Každému sa raz za čas stane, že nechtiac rozleje mlieko alebo inú tekutinu na koberec. Rýchlou pomocou sú kávové filtre, ktoré spoľahlivo absorbujú tekutiny z koberca. Stačí na mokrú škvrnu priložiť filter a pritlačiť.

9. Kávové filtre na balenie desiaty

Papierové kávové filtre môžete použiť i na balenie desiaty. Vďaka nim chlieb, sendviče alebo toasty nezvlhnú a budú chutné. Filtre tiež skvele poslúžia aj ako malé vrecko alebo miska na oriešky, sušienky či želé cukríky

10. Tvorenie s deťmi

Kávové filtre sú výborným materiálom pre tvorenie s vašimi deťmi. Môžete si z nich vyrobiť rôzne papierové kvety, dúhu, zvieratá či postavičky. Vo videu nižšie nájdete návod, ako si vyrobiť pestrofarebného motýľa.


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

0 komentárov

Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní