Ako si nepohnevať ľudí okolo seba? Zbavte sa týchto zlozvykov!

Ako si nepohnevať ľudí okolo seba? Zbavte sa týchto zlozvykov!
  • 17.04.2022
  • Redakcia .

Hoci je pravdou, že vyhovieť sa každému nedá, teda nemôžete mať s každým len tie najlepšie a najpozitívnejšie vzťahy, predsa len je dobré zamyslieť sa, ak nadobúdate pocit, že sa na vás ľudia akosi viac hnevajú, bočia od vás a nechcú vás kontaktovať. A platí to najmä v momente, keď ide o nadpolovičnú väčšinu ľudí, ktorých poznáte. Pokiaľ je to tak, mali by ste rozhodne odhaliť príčinu. Niekoľko možných dôvodov nájdete aj v našom článku. A myslite na to, že i keď patríte k tým ľuďom, ktorí majú bezproblémové medziľudské vzťahy, trocha sebareflexie nikomu nezaškodí. Poďme teda na to.

Odhaľte svoje sklony k manipulácii

Problematike manipulovania ľudí sme sa venovali v niekoľkých článkoch, teda už pravdepodobne poznáte aj znaky notorických manipulátorov, ktorí škodia, kde prídu. Pravdou však je, že vo väčšej či menšej miere má sklony k manipulácii s druhými každý. Áno, každý má v sebe kúsok z manipulátora – či už dieťa, ktoré chce silou-mocou dostať sladkosť, a preto robí scény v obchode, alebo napríklad žena, ktorá chce lichôtkami dostať muža tam, kde potrebuje.

Podstatné ale je, aby ste si všímali svoje sklony k manipulácii, uvedomili si ich a už sa im jednoducho vyhli. Citlivejší ľudia alebo ľudia, ktorí už s viacerými manipulátormi mali tú česť, vedia odhaliť manipulatívne ťahy už v zárodku a v miernejšej podobe, preto sa radšej stiahnu a nechcú mať s človekom, ktorý vykazuje tieto znaky, nič spoločné.

Pozri aj: Táto žena baví svet vtipnými fotkami. Pozri, ako napodobňuje známe celebrity!

manipulácia

Zdroj: Shutterstock®

Hovoríte za seba alebo za ostatných?

Ak rozprávame za iných ľudí, pracujeme proti sebe a nielenže tým oslabujete svoju obľúbenosť u druhých, môžete byť kvôli tomu dokonca odstavení na „druhú koľaj“. Asi neexistujú ľudia, ktorí by túžili po tom, aby niekto rozprával v ich mene. Príklady: „Tomu naozaj veríš?“ „Necíť sa ukrivdený. On to tak nemyslel.“ „Vieš, že to nie je pravda.“ Namiesto rozprávania za niekoho rozprávajte vo svojom mene. Je to prirodzené a nevzbudzuje to u druhých odpor. Príklady: „Potrebujem viac času, aby som si to premyslel.“ „Je mi ľúto, že je chorý.“ „Tvoje rozhodnutie ma teší.“

„One man show“ – predimenzovaná potreba sebaprezentácie

V porovnaní s už spomínaným rozprávaním za seba, ktoré možno vnímať ako naozaj pozitívne, vystupuje do ostrého protikladu rozprávanie o sebe. Sú to naozaj dve odlišné dimenzie. Ak totiž prekročíte istú hranicu a rozprávanie o sebe nadobudne podobu odpor vzbudzujúceho chválenkárskeho a egoistického monológu, tak potom sa naozaj nebudú mať druhí ľudia dôvod s vami baviť. Pôsobí to naozaj odpudzujúco. A keď sa k tomu pripojí aj nízka úroveň empatie, čiže vcítenia sa do druhých, o dobrých vzťahoch možno naozaj len snívať.

Prejavy nadradenosti majú likvidačný charakter

S predimenzovanou sebaprezentáciou úzko súvisí aj očividné prejavovanie nadradenosti nad ostatnými v štýle – len ja to viem najlepšie, len ja som dokonalý/á, ostatní sú nemožní. Nech už tento osobnostný neduh presvitá na svetlo sveta výraznejšie alebo menej, rozhodne nedláždi dobrú cestu medziľudským vzťahom. Z nadradeného zmýšľania následne vyplýva nerešpektovanie druhých ľudí v širšom zmysle slova a rovnako aj spomínané manipulatívne konanie, keď sú druhí ľudia využívaní len ako akési figúrky na šachovnici. A kto už len chce byť figúrkou?

Odporúčame: Hirudoterapia – liečba pijavicami: Kedy pomáha a kedy sa neodporúča?

nadradenosť

Zdroj: Shutterstock®

Dodržiavate sľuby a dohody?

Vo všeobecnosti sa akosi predpokladá, že keď sa ľudia dohodnú a niečo si sľúbia, tak dôjde aj k naplneniu tohto sľubu. Pokiaľ ale len sľubujete a neplníte dohody, je to pre druhých varovným znamením a vaše slová pre nich prestanú mať váhu. Stanete sa v očiach ostatných nespoľahlivými. A okrem toho môžu zostať naozaj nepríjemne zaskočení a nahnevaní. Preto si treba v prvom rade premyslieť, kým niečo sľúbite. Je nutné zvážiť svoje možnosti i schopnosti. No a v druhom rade na sľuby nemožno zabudnúť a naozaj ich aj zrealizovať.

Nemýľte si neadekvátnu kritiku s priateľskou úprimnosťou

Hovorí sa – kto chce psa biť, palicu si nájde. A niekto po tom túži stoj čo stoj, teda keď hovoríme o hľadaní chýb na tých druhých. Pokiaľ je deklarovaná úprimnosť vedená viac-menej len v tomto negatívnom duchu a človek od toho druhého nepočuje ani jedno pekné slovo, potom niet divu, že ten chudák pod paľbou kritiky radšej niekde ujde. A práve preto starostlivo zvažujte kritické slová, ktoré vyrieknete, pretože nazad ich už nezoberiete a vaše vzťahy to môže výrazne naštrbiť. A pamätajte, nie je dôležité len to, čo poviete, ale aj to, ako to poviete.

kritika

Zdroj: Shutterstock®

Nepredvídateľnosť prinášajúca katastrofu

Kolíše vaša nálada v priebehu hodiny niekoľkokrát? Tak potom pozor – upokojte sa, meditujte, robte dychové cvičenia. Jednoducho povedané, skúste sa vnútorne stabilizovať, pretože náladovosť a nepredvídateľnosť na druhých často pôsobia ako ničivá živelná katastrofa. A to najmä na ľudí, ktorí majú radi predvídateľnosť a idú si podľa akéhosi svojho nastaveného systému. Práve oni vás totiž opustia ako prví, keď nedôjde k urýchlenej náprave.

Neprehliadni: Prečo kupovať zelené banány?


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

0 komentárov

Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní